نفت و گاز

نفت و گاز

صنعت نفت و گاز، به عنوان یکی از اصلی‌ترین صنایع ایران، از اهمیت اقتصادی و استراتژیک بسیار بالایی برخوردار است. کشور ما با داشتن منابع غنی نفت و گاز، قدرت تولید و صادرات بالایی در این صنعت دارد و این مهم نقش بسزایی در رشد صنعتی ایران دارد.

صنعت نفت و گاز ایران علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، قابلیت صادرات و دسترسی به بازارهای خارجی را نیز فراهم می‌کند و این امر فرصت‌های بسیاری را برای نوآوری و رشد ملی فراهم می‌کند. توسعه فناوری‌های جدید، بهبود روش‌های استخراج، بهینه‌سازی فرآیندها، توسعه پروژه‌های پتروشیمی، افزایش بهره‌وری و کاهش هدررفت‌، پایش و کنترل هوشمند، تحقیقات در حوزه فناوری‌های سبز و محیط زیست، ایجاد ارتباطات و همکاری با شرکای بین‌المللی، و توسعه صادرات، فقط بخشی از فرصت‌هایی است که در صنعت نفت و گاز وجود دارد.
با توجه به پتانسیل‌ها و منابع غنی نفت و گاز در ایران، همچنین نیاز روزافزون به این منابع در بازارهای جهانی، فرصت‌های بسیاری برای نوآوری و شکوفایی در صنعت نفت و گاز وجود دارد. توسعه فناوری‌های پیشرفته در استخراج، حمل و نقل، ذخیره‌سازی و تبدیل این منابع، بهینه‌سازی روش‌های بهره‌برداری، افزایش بهره‌برداری و غیره در زمره این فرصت‌ها هستند.
طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی تجهیزات صنعت نفت و گاز، ارائه خدمات مهندسی، مشاوره فنی، انجام پروژه‌های تحقیق و توسعه، انجام پروژه‌های کلید در دست، تامین پکیج‌های فرآیندی، راهکارهای مهندسی و نوسازی، اتوماسیون و غیره از جمله فعالیت‌هایی هستند که شرکت پارس‌جهد در صنعت نفت و گاز به آن‌ها می‌پردازد.

شرکت پارس‌جهد به عنوان شرکتی که از ابتدا با تمرکز بر صنعت نفت و گاز کشور شروع کرد، خدمات و محصولات متنوعی را متناسب با صنعت نفت و گاز کشور ارائه می‌کند. با بیش از ۲۶ سال
سابقه‌ی تولید تجهیزات ابزار دقیق، این شرکت یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه تولید انواع تجهیزات ابزاردقیق نظیر تجهیزات اندازه‌گیری دما، فشار، جریان، ارتفاع و خوردگی بوده و به عنوان تولیدکننده انحصاری بسیاری از محصولات پیشرفته اندازه‌گیری همواره اماده ارایه راهکارهای گوناگون به مشتریانی نظیر پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، واحدهای شیمیایی و… بوده است.
گروه صنعتی پارس‌جهد علاوه بر تولید، در زمینه‌ی ارائه‌ی راهکارهای روتاری و تامین قطعات، طراحی و پیاده‌سازی الکتروموتورها و درایوها به عنوان یکی از ارائه‌دهندگان برجسته‌ی راهکارهای نوآورانه در صنعت نفت و گاز، در طراحی، توسعه و پیاده‌سازی دستگاه‌های پیشرفته‌ شناخته شده است.

یکی از ارزش‌های ما در پارس‌جهد، توسعه پایدار و حفظ محیط زیست می‌باشد. از این رو با کمک فناوری‌های روز دنیا، برآنیم تا با ارائه‌ی هرچه بیشتر راهکارهای سازگار با محیط‌زیست به مشتریان صنعت نفت و گاز گامی مثبت در راستای حفاظت از محیط زیست خود برداریم. در این راستا، راهکارهای اتوماسیونی نظیر سیستم‌های کنترل توزیع شده (DCS)، سیستم‌های آتش و گاز (F&G) و سیستم‌های پایش آلاینده‌های هوا (FGMS) از جمله نقاط تخصص و تجربه‌ی تیم پارس‌جهد می‌باشد. گروه پارس‌جهد با بهره‌گیری از محصولات خود و با داشتن دانش و تجربه‌ی فنی در برنامه نویسی PLC‌، و ادغام سنسورها، پروب‌ها و سایر تجهیزات از تولیدکنندگان شناخته‌شده بین‌المللی، قادر به ارائه‌ی سامانه‌های FGMS برای واحدهای گوناگون می‌باشد. در مجموع شرکت پارس‌جهد قابلیت ارائه‌ی خدمات و محصولات ذیل را در صنعت نفت و گاز دارا می‌باشد:

تجهیزات اندازه‌گیری و ابزار دقیق:

محصولات تولیدشده در پارس‌جهد جهت اندازه‌گیری دما، فشار، سطح، جریان و خوردگی سیالات امکان مانیتورینگ و کنترل شرایط فرآیندی را به پروسس‌های مختلف واحد های نفتی و گازی می‌دهد. انواع فشارسنج و ترانسمیترهای فشار و اختلاف فشار به همراه اکسسوری‌هایی نظیر ریموت سیل و منیفولد برای نصب و عملکرد در طیف گوناگونی از شرایط کاری مناسب هستند، این تجهیزات در واحدهای پالایشگاهی و در تمام اجزای این واحدها نظیر برج‌های تقطیر، خطوط انتقال، تانک‌های نگهداری، واحد های پمپاژ، مخازن و غیره استفاده می‌شوند.
به علاوه تجهیزات اندازه‌گیری جریان نظیر ترانسمیترهای جریان و فلوالمنت‌ها در نقاط مختلفی نظیر خطوط انتقال، سیال ورودی به برج‌های فرآوری یا مخازن، ایستگاه‌های گاز رسانی و غیره نصب می‌شوند. گروه صنعتی پارس‌جهد با دارا بودن طیف وسیعی از انواع فلومترها و فلوالمنت‌ها نظیر وج‌میتر، میترران، فلونازل، ونچوری، اریفیس و غیره یکی از تولیدکنندگان برتر و انحصاری برخی از این محصولات در کشور است.
تجهیزات اندازه‌گیری دما نیز طیف بسیار گسترده‌ای از محصولات پارس‌جهد را شامل می‌شوند. انواع دماسنج، ترانسمیتر دما، سنسورهای دما و ترموول‌ها، در کنار سنسور دمای چند نقطه‌ای و سنسور دمای سطح لوله، از جمله محصولاتی هستند که امکان اندازه‌گیری در شرایط پیچیده و با انواع سیال را در فرآیندهای مختلف نفت و گاز فراهم می‌کنند.
نشانگر سطح مایعات در انواع مختلف برای موارد مختلف استفاده توسط پارس‌جهد تولید می‌گردد. پارس‌جهد یکی از معدود شرکتهایی در سطح بین المللی ست که قادر به تولید سطح سنج هایدرا استپ می‌باشد.
گروه محصول تجهیزات پایش خوردگی برای سنجش خوردگی درون لوله‌های واحدهای پالایشگاهی، تجهیزات حفاظتی، تجهیزات حفاری و سایر قسمت‌های مستعد خوردگی استفاده می‌شوند.
در کنار این محصولات های-تک و دقیق، می توان از اکسسوری‌های صنعت نفت و گاز نظیر قلم و کاغذ ریکوردر نیز نام برد. این محصولات به طور انحصاری در پارس‌جهد تولید می‌شوند و مناسب مصرف بسیاری پالایشگاه‌ها و واحدهای صنعتی با سیستم‌های برمبنای کاغذ هستند.
گروه صنعتی پارس‌جهد همواره تولید دانش فنی را در دستور کار خود قرار داده است و به همین روی، واحد تحقیق و توسعه این شرکت به طور پیوسته با معرفی محصولات جدید، محصولی بر سبد تولیدات این شرکت افزوده است.

راهکارهای کنترل و اتوماسیون:

گروه پارس‌جهد با سال‌ها تجربه در بخش اتوماسیون و کنترل، قادر به ارائه راهکارهای مختلف در زمینه‌های متفاوت است. با بهره‌گیری از توان مهندسی و تجربه‌ی صنعتی، شرکت پارس‌جهد قادر است راهکارهای اتوماسیون خود را برای بخش‌های مختلف صنعت نفت و گاز اجرایی کند. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم‌های ESD /DCS و F&G نمک‌زدایی نفت خام، واحدهای پالایش، بهره‌برداری و ایستگاه‌های تقویت فشار گازی، ایستگاه‌های تزریق گاز، فرآورش نفت، تصفیه پساب و تلمبه خانه‌های نفت و آب مربوطه.
 • نوسازی و بهینه‌سازی سیستم کنترل، ابزاردقیق، پکیج سوخت، سیستم پایش لرزش و حفاظت سرعت توربین‌های گازی و سیستم‌های آنتی‌سرج کمپرسورها، سیستم تحریک ژنراتور و تلمبه‌های نفت.
 • سیستم های FCS /ESD واحدهای نفت و پتروشیمی بر اساس پروتکل Foundation Fieldbus.
 • طراحی، خرید و نصب سیستم‌های کنترل ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز (شهری، صنعتی)
 • مهندسی، خرید، اجرا، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های کنترل برق‌رسانی و توزیع واحدهای فرآیندی، تجهیزات سرچاهی، HIPPS و واحدهای پالایشگاهی
 • خدمات مهندسی و تولید مدارک مهندسی بخش کنترل و ابزار، Logic Diagram و…

راهکارهای برق و درایو:

راهکارهای ارائه‌شده برای صنعت نفت و گاز شامل طیفی گسترده از خدمات مهندسی و تجمیع و نصب می‌شود. شرکت پارس‌جهد سال‌ها در زمینه مهندسی سیستم‌های یکپارچه کنترل و قدرت دارای تجربه بوده و سیستم‌های ولتاژ پایین و متوسط موتور و درایو برای عملکردهای گوناگون نظیر جداکننده های گاز و نفت خام، پنل‌های سرچاهی، میکسرها، سانتریفیوژها و سایر تجهیزات دوار مورد استفاده در بخش‌های گوناگون نفت می‌باشد.

 • طراحی و مهندسی سیستم‌های یکپارچه کنترل و قدرت
 • طراحی و اجرای سیستم‌های جبران‌ساز توان راکتیو STATCOM
 • طراحی و اجرای سیستم‌های ولتاژ پایین و ولتاژ متوسط موتور و درایو
 • طراحی، مهندسی، تامین و اجرای کلیدهای پست، رله و حفاظت و VFD-transformer با رعایت ملاحظات هارمونیکی
 • طراحی، مهندسی، تامین و اجرای مبدل‌های قدرت و اینورترها
 • سایزینگ، خرید و اجرای موتور، ژنراتور، گیربکس و کوپلینگ‌ها از برندهای ABB، زیمنس و فلندر
 • بازسازی و نوسازی سیستم‌های قدیمی درایوهای الکتریکی و مکانیکی و تعمیرات به روز رسانی درایوهای سنگین
 • اولویت دادن به بهینه‌سازی مصرف انرژی در طراحی‌های محوله

بهبود کیفیت هوا:

ارائه راهکارهای کنترل آلاینده‌های هوا و انتشار گازهای آلاینده در فرآیندهای بالادستی و پایین دستی نفت و گاز اهمیت بسزایی دارد. گروه پارس‌جهد با سال‌ها تخصص در زمینه‌ی آنالایزرها و سیستم‌های پایش گاز دودکش یا FGMS توانایی مهندسی و راه‌اندازی این سیستم‌ها را در واحدهای شیمیایی داراست. سیستم‌های FGMS و CEMS و آنالیز گازهای خروجی از کوره‌ها یا محفظه‌های احتراق، به بهبود کیفیت عملکرد واحد و نیز کنترل گازهای خروجی کمک شایانی می‌کنند و باعث سازگاری واحد با محیط زیست می‌شوند.

پکیج‌های میترینگ Custody Metering Systems:

سیستم‌های میترینگ در صنعت نفت و گاز نقش بسزایی در دقت اندازه‌گیری سیال بازی می‌کنند. گروه صنعتی پارس‌جهد با بهره ‌گیری از توان مهندسی و ساخت و کادر مجرب خود و همچنین با همکاری با شرکت ایتالیایی CO.MO.SUD قادر به طراحی و ساخت انواع اسکید اندازه‌گیری هیدروکربن‌های گاز و مایع مطابق با آخرین استانداردهای بین‌المللی می‌باشد. گروه پارس‌جهد به همراه شرکت ایتالیایی قادر به طراحی، تامین، تجمیع و نصب انواع سیستم‌های میترینگ می‌باشد:

 • سیستم‌های میترینگ مایعات و گازها برمبنای فلومترهای توربینی
 • سیستم‌های میترینگ مایعات و گازها بر مبنای فلومترهای التراسونیک
 • سیستم‌های میترینگ گازی بر مبنای فلومترهای اریفیس
 • سیستم‌های میترینگ مایعات و گازها بر مبنای فلومترهای کوریولیس
 • سیستم‌های میترینگ مایعات بر مبنای PD

طراحی، تامین و ارائه راهکارهای تجمیع مهندسی و محصول:

راهکارهای مهندسی که نیازمند تخصص فرآیندی و مهندسین مجرب است، توسط گروه پارس‌جهد قابل ارائه می‌باشد. این شرکت با داشتن تیم فنی و سال‌ها تجربه در صنعت نفت و گاز راهکارهای زیر را طراحی، مهندسی، تجمیع و ارائه می‌دهد:

 • راهکارهای اندازه‌گیری هم‌زمان و چند نقطه‌ای دما در ظروف خاص و پیچیده
 • سیستم‌های نمونه‌گیری
 • سیستم‌های پایش سطح سیالات در مخازن Tank Gauging Systems

تامین و تدارکات پروژه‌ها:

گروه پارس‌جهد به دلیل سال‌ها تجربه در همکاری با شرکت‌های برتر بین‌المللی، قابلیت ارائه تجهیزات و تامین آنها را از تولیدکنندگان خارجی دارا می‌باشد. این شرکت با داشتن مجموعه آفیس‌های خود در نقاط مختلف جهان، قادر به تامین کالاهای پیچیده و مختلف در زمینه‌های مورد نیاز صنعت نفت و گاز می‌باشد.
مواردی نظیر تامین پکیج‌های فرآیندی، تجهیزات و ماشین آلات دوار، تجهیزات سرچاهی، ابزار دقیق و F&G، قطعات یدکی و مصرفی ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی، سیستم‌های کنترل و PLC از جمله حیطه‌های فعالیت گروه صنعتی پارس‌جهد می‌باشد.

هیچ پروژه‌ای یافت نشد.
هیچ شرکت مرتبطی یافت نشد.
هیچ محصول مرتبطی یافت نشد.
هیچ راهکار مرتبطی یافت نشد.
هیچ سرویس مرتبطی یافت نشد.