تحقیق و توسعه

تحقیق و توسعه

مجموعه‌های صنعتی در صورت نداشتن پژوهش و فن‌آوری، عملاً مطابق تکنولوژی‌های روز پیشرفت نکرده و به سازمانی راکد تبدیل می‌گردند که موجودیت آن‌ها همیشه با تکنولوژی‌های جدید، تهدید گردیده و این تهدید در نهایت منجر به حذف کامل آن‌ها از عرصه تولید می‌گردد.

گروه صنعتی پارس‌جهد با اختصاص حدود ۲۰٪ از درآمد خالص کل گروه برای تحقیقات صنعتی و ایجاد تکنولوژی، اقدام به تشکیل گروه‌های موثر و کارآمد برای مهندسی مجدد و بوجود آوردن محصولات جدید با همکاری دانشگاه‌های متعدد داخلی و خارجی نموده است. پروژه‌های در دست اقدام این تیم دانش‌بنیان، جزو نیازهای بسیار ضروری کشور بوده و سالیانه صدها میلیون یورو بابت خرید آن‌ها از کشور خارج می‌گردد.

طراحی و بومی‌سازی انواع دیافراگم‌سیل برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی با دقت استاندارد و قابل قبول

دیافراگم‌سیل‌ها (به صورت ریموت‌سیل و یا دیافراگم نصب مستقیم) هنگامی که تماس مستقیم ترانسمیتر و سیال امکان‌پذیر نباشد مورد استفاده قرار می‌گیرند و با قرار گرفتن در مسیر سیال، کوچک‌ترین تغییر فشار سیال را به حسگرهای فشار ترانسمیتر منتقل می‌کنند. این تجهیزات در کنار ترانسمیترهای فشار و اختلاف فشار در سایت‌ها نصب شده و تغییرات فشار را با حساسیت بسیار بالا اندازه‌گیری می‌کنند. ریموت‌دیافراگم‌سیل‌ها از طریق کپیلاری به ترانسمیتر متصل شده و از طریق سیال پرکننده (Filling Fluid) فشار را منتقل می‌کنند و Direct Mount Sealها از طریق فلنج Direct Mount به ترانسمیتر متصل می‌شوند.
پارس‌جهد با در دست داشتن تکنولوژی انحصاری تولید دیافراگم‌سیل، به تولیدکننده‌ای برای ارائه مجموعه کامل محصولات اندازه‌گیری فشار سیالات بدل گشته است. دیافراگم‌سیل‌های پارس‌جهد مطابق استانداردهای بین‌المللی و با تکنولوژی All-Welded تولید شده و با قابلیت تولید با انواع متریال و اتصالات فرآیندی عرضه می‌شوند.
خط تولید دیافراگم و ریموت‌سیل پارس‌جهد به همراه خانواده ترانسمیتر فشار 266 نشان‌دهنده قابلیت اطمینان بالا با ترکیب ویژگی‌های استثنایی سری 266 برای اندازه‌گیری فشار گیج، مطلق و دیفرانسیل است. خط دیافراگم‌سیل ما امکان طراحی بهینه را برای هر برنامه بدون به خطر انداختن عملکرد فرستنده‌ها فراهم می‌کند.
پارس‌جهد علاوه بر ساخت دیافراگم‌سیل، خدمات سودآوری را هم برای سیستم‌های دیافراگم‌سیل خود و هم برای سایر سازندگان معتبر به شما ارائه می‌دهد.
با این سرویس، کل هزینه‌های دیافراگم‌سیل به وضوح کاهش می‌یابد. به این ترتیب می‌توان از عمر ابزار اندازه‌گیری به طور کامل استفاده کرد و فقط مجموعه دیافراگم‌سیل به طور پیشگیرانه یا پس از خرابی نیاز به تعویض یا تعمیر دارد.
بسته به مورد کاربرد، طول عمر فرستنده فرآیند بیشتر از قسمت‌های خیس شده است. بنابراین، فقط در موارد نادر باید سیستم‌های دیافراگم‌سیل معیوب را به طور کامل جایگزین کرد، به عنوان مثال، ترانسمیتر فرآیند. پارس‌جهد با استفاده مجدد از ترانسمیتر فرآیند، بسته خدماتی را با صرفه‌جویی شاخص در هزینه و دسترسی سریع برای استفاده مجدد ارائه می‌دهد.
دیافراگم‌سیل‌های پارس‌جهد تقریباً به تمامی فشارسنج‌ها، فرستنده‌های فرآیند، سوئیچ‌های فشار یا سنسورهای فشار قابل اتصال می‌باشد. نصب ممکن است از طریق یک اتصال مستقیم، یک المان خنک‌کننده یا یک کپیلاری انجام شود.
ریموت‌سیل‌های فلنجی، رزوه‌ای و سه‌راهی شیمیایی از انواع مختلف ریموت‌سیل هستند. ریموت‌سیل‌های فلنجی خود دارای انواع مختلفی چون سیل ویفر، فلاش فلنج و ریموت‌سیل فلنجی بسط یافته است. ریموت‌سیل‌های رزوه‌ای معمولا با اتصال کپیلاری یا اتصالات نصب مستقیم، به ابزار مورد نظر متصل می‌شوند. کاربرد ریموت‌سیل‌های سه‌راهی شیمیایی در فلومترهای وج است.
این تجهیزات در شرایطی نظیر موارد زیر برای اندازه‌گیری سطح مایعات، دما و فشار سیالات به کار گرفته می‌شوند:

 • در تماس با سیالات خورنده.
 • در تماس با سیالات ویسکوز و یا حاوی ذرات جامد.
 • شرایطی که سیال امکان انجماد و کریستالی شدن داشته باشد.
 • فرآیندهایی که نیازمند به تمیزکاری راحت (Easy-Cleaning) باشد.

ویژگی‌ها و مزایا:

 • قابلیت تولید با انواع اتصالات فرآیندی (انواع Flanged، Threaded، با/بدون Extension و …).
 • قابلیت طراحی و تولید با انواع متریال از جمله Tantalum، Superduplex، Inconel 625، Monel و Hastelloy.
 • قابلیت ارائه دیافراگم‌سیل با پوشش‌های متنوع مانند طلا، Anti-Abrasion Diaflex، Anti-Stick و…
 • قابلیت ارائه با انواع Filling Fluid از جمله انواع سیلیکون، Syltherm، Halocarbon.

طراحی و بومی‌سازی ترانسمیترهای سنجش سطح مایعات و سوییچ‌های سنجش ارتفاع مخازن

ترانسمیترهای اندازه‌گیری سطح مایعات انواع مختلفی دارند که یکی از متداول‌ترین انواع آن‌ها Displacer Type Level Transmitterها هستند. این ترانسمیترها با اندازه‌گیری سطح مایعات بر اساس قانون شناوری ارشمیدس، سیگنال‌های مربوط را به یک سیستم کنترل در واحد می‌فرستند و قادر به اندازه‌گیری با دقت‌های بالا هستند. با تغییر ارتفاع مایع، تجهیز Displacer جابجا شده و نیروی بویانسی وارد بر آن تغییر می‌کند. این امر موجب حرکت فنر در ستون مخصوصی می‌شود که در نهایت تغییر ولتاژ یک ترانسفورمر را به دنبال دارد. علاوه بر اندازه‌گیری ارتفاع مایعات تمیز، این تجهیزات عملکرد دقیقی را در سیالات خورنده، فشار بالا و داغ نشان داده‌اند. از این تجهیزات در صنایع گوناگونی نظیر نفت و گاز، پتروشیمیایی، برق و انرژی، غذایی، کاغذ و… استفاده می‌شوند.

ویژگی‌ها و مزایای Displacer Type Level Transmitter:

 • قابلیت هم‌خوانی با پروتکل‌های متنوع نظیر HART، POFIEBUS و FOUNDATION Fieldbus.
 • نصب و تطابق آسان بدون نیاز به کالیبراسون ویژه در کارگاه.
 • اندازه‌گیری دقیق و پیوسته.
 • دارای گواهی‌های SIL.
 • شبیه‌سازی خروجی آنالوگ جهت لوپ چک.
 • نمایشگر محلی با درصد، میلی‌آمپر و واحدهای مربوطه فیزیکی.
 • دمای فرآیندی از ۱۹۶- تا ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد.
 • قابلیت ساخت با متریال مناسب محیط‌های Aggressive.
دسته‌ی دیگر این ترانسمیترها که به آن‌ها Differential Pressure Level Transmitter می‌گویند، برای اندازه‌گیری سطح مایعات در مخازن باز و بسته مورد استفاده قرار می‌گیرند. اساس کار آن‌ها بر مبنای اندازه‌گیری فشار استاتیک ایجادشده بر اثر سطح گرفتن مایع است، بدین صورت که با سنجش اختلاف فشار بین نقطه‌ی مبدا و سطح مایع، ارتفاع آن را محاسبه می‌کنند. در مخازن بسته با اندازه‌گیری فشار بخارات مخزن و اندازه‌گیری فشار ایجادشده بر اثر مایع، ارتفاع محاسبه می‌شود و در مخازن باز با اندازه‌گیری فشار مایع و نیز فشار اتمسفری، این مقادیر اندازه‌گیری می‌شود.
این ترانسمیترها توسط سیل‌های مستقیم یا از راه دور قابل اتصال به مخزن هستند. پارس‌جهد با تولید انواع سیل‌های دیافراگمی به همراه ترانسمیترهای سطح، راهکارهای کاملی را برای اندازه‌گیری سطح مایع در مصارف مختلف عرضه می‌دارد.
 

ویژگی‌ها و مزایای Differential Pressure Level Transmitter:

 • دارای دقت بالا در اندازه‌گیری و حساسیت زیاد به دلیل بزرگ بودن دیافراگم‌سیل‌های اندازه‌گیری.
 • دارای خروجی ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر و توانایی سازگاری با پروتکل‌های بین‌المللی.
 • قابلیت ساخت با متریال مناسب محیط‌های Aggressive.
 • اندازه‌گیری دقیق و پیوسته.
 • دارای گواهی‌های SIL.
 • قابلیت طراحی انواع ریموت‌سیل‌ها و سیل‌های مستقیم.
 

طراحی و بومی‌سازی انواع رکوردر و کنترلرهای الکترونیکی/مکانیکی جهت اندازه‌گیری دبی نفت و گاز سرچاهی

تجهیزات اندازه‌گیری دبی جزو پر مصرف‌ترین و مهم‌ترین تجهیزات اندازه‌گیری در هر فرآیند اعم از نفتی، نیروگاهی و پتروشیمیایی می‌باشند. این تجهیزات حسب نیاز از تنوع زیادی برخوردار بوده و موارد متعدد مهندسی پیشرفته را هم در طراحی و تولید دارا می‌باشد. مدیریت پارس‌جهد در سال ۱۳۸۸ با تأسیس واحد تحقیق‌وتوسعه جدید، توسعه دانش ساخت و بومی‌سازی تولید ابزار را هدف قرار داد. تأسیس این سازمان جدید نقش مهمی در توانمندسازی پارس‌جهد برای بومی‌سازی دانش ابزار اندازه‌گیری جریان داشت تا جایی که این شرکت موفق به رقابت با سازندگان مطرحی چون Daniel ،Dosch و… شد. تیمی متشکل از محققین و مهندسین ماهر و با تجربه کاملاً قادر به طراحی تجهیزات حیاتی صنعتی از طریق مهندسی معکوس و تولید بومی به صورت کارآمد و کاربردی می‌باشد. پارس‌جهد در طول ۳ سال توانست هم به تکنولوژی طراحی تمامی انواع آن‌ها و هم روش‌مندسازی تولید بهینه آن‌ها دست پیدا کند که برخی از انواع این تجهیزات انحصاراً توسط پارس‌جهد در خاورمیانه طراحی و تولید می‌شوند. انواع فلومترهای اختلاف فشار، اوریفیس، وج‌میتر، فلونازل از جمله محصولات پارس‌جهد در حیطه سنجش دبی است. 

طراحی و ساخت نشان‌دهنده‌های محلی با گواهی ATEX

نشانگر فیلد که نشانگر محلی نیز نامیده می‌شود وسیله‌ای برای نمایش متغیرهای مهم فرآیند است. این دستگاه ارتباط خوبی با هر فرستنده‌ای که متغیرهای ورودی مانند فشار، دما، سطح یا جریان را اندازه‌گیری می‌کند، ارائه می‌دهد. نشانگرهای پارس‌جهد برای نصب و نظارت بر داده‌ها از ابزار میدانی در جایی که دسترسی و مشاهده دستگاه دشوار است ایده‌آل هستند.

نشانگرهای محلی پارس‌جهد در مواد مختلف از جمله فولاد ضد زنگ و آلومینیوم برای پاسخگویی به نیاز فرآیند خاص و همچنین بهینه‌سازی درخواست مشتری موجود می‌باشد.

طراحی و ساخت انواع ترانسمیترها و سیستم‌های اندازه‌گیری دما

اندازه‌گیری دمای تجهیزات فرآیندی از مهم ترین بخش‌های ضروری برای کنترل واحدهای فرآیندی است. عدم اندازه‌گیری دقیق دما در مخازن، رآکتورها، کوره‌ها و… می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را برای واحد عملیاتی به همراه داشته باشد. از این رو اندازه‌گیری و مانیتورینگ دما همواره از کلیدی‌ترین بخش‌های واحدهای صنعتی بوده است. در اندازه‌گیری دما، ترانسمیتر دما با تبدیل سیگنال حرارتی به سیگنال ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر و انتقال اطلاعات واحد، اساسی‌ترین نقش را در اندازه‌گیری آنلاین و سریع دما ایفا می‌کند. ترانسیمترهای دما با نصب بر روی سنسورهای حرارتی اعم از RTDها و ترموکوپل‌ها دما را به سیگنال‌های استاندارد جریان تبدیل می‌کنند. گروه پارس‌جهد با توانمندی تولید و تامین انواع ترانسمیتر دما و طراحی تلفیقی آن با بکارگیری سنسورهای تولیدی پارس‌جهد، قابلیت ارائه‌ی طیف وسیعی از راهکارهای دمایی را دارد. انواع گوناگون این راهکارها برای نصب در صنایع مختلفی مناسب هستند، از جمله‌:

 • صنایع نفت و گاز 
 • واحدهای شیمیایی و پتروشیمیایی
 • واحدهای نیروگاهی
 • صنایع فولاد و فلز
 • صنعت سیمان
تا سال ۱۳۹۱ پارس‌جهد بعضی اوقات اقدام به تولید ترموول می‌کرد اما خط تولید کامل وجود نداشت. با سرمایه‌گذاری ۶.۱ میلیون یورویی خط تولید کامل تجهیزات اندازه‌گیری دما، شامل انواع سنسورها، ترموول‌ها، سنسورهای مخصوص قطعات ریز منفصله و حتی هاوسینگ مربوطه همراه با سیستم کامل کالیبراسیون و صدور گواهینامه معتبر ایجاد گردید. این خط تولید قادر است نیازهای حداقل ۵۰٪ کشور را در یک شیفت تولید و تحویل نماید.
بدیهی است که تمامی دستورالعمل‌های طراحی و تولید و حتی طراحی و ساخت ابزارآلات ویژه این خط تولید مطابق با آخرین استانداردهای بین‌المللی توسط مرکز تحقیقات پارس‌جهد انجام شده است.
اندازه‌گیری دما در محیط صنعتی امروزی طیف گسترده‌ای از نیازها و کاربردها را در بر می‌گیرد. برای پاسخگویی به این مجموعه وسیعی از نیازها، صنعت کنترل فرآیند تعداد زیادی حسگر و دستگاه را برای رسیدگی به این تقاضا توسعه داده است. دما برای اکثر مهندسان مکانیک یک متغیر بسیار حیاتی و به طور گسترده اندازه‌گیری می‌شود. بسیاری از فرآیندها باید دارای یک دمای نظارت یا کنترل شده باشند.
امروزه طیف گسترده‌ای از پروب‌های اندازه‌گیری دما بسته به اینکه چه چیزی اندازه‌گیری شود و چقدر دقیق اندازه‌گیری شود، برای کنترل یا صرفاً نظارت انسانی استفاده گردد، استفاده می‌شود. بنابراین، اندازه‌گیری دما را می‌توان به چند دسته کلی طبقه‌بندی کرد تا نیاز فرآیند خاص و همچنین بهینه‌سازی درخواست مشتری را برآورده کند.
بر اساس کاربرد، انواع مختلفی از دماسنج از جمله گیج دما، ترموول، RTD و… بر اساس عنصر حسگر برای برآورده کردن نیاز فرآیند خاص و همچنین بهینه‌سازی درخواست مشتری موجود است.
 
انواع محصولات کامل ترانسمیتر دمایی پارس‌جهد:
 
 • PJSP100
 • TSP300
 • PJSH200
بسته به صنایع مختلف، پارس‌جهد قابلیت طراحی و ساخت راهکارهای مختلف شامل ترانسمیترها و سنسورهای دمایی (اعم از ترموکوپل یا RTD) را دارا می‌باشد که هر یک در محدوده‌ی دمایی معینی اندازه‌گیری دمایی را انجام می‌دهند. انواع مختلف اتصالات فرآیندی برای این تجهیزات نیز قابل ساخت است.

طراحی و ساخت خط تولید انواع شیرهای منیفولد

شیرهای چند‌راهه یا منیفولد، برای برقراری اتصال میان چند مسیر و نیز یکسان‌سازی فشار در ترانسمیترهای فشار و اختلاف فشار استفاده می‌شوند. این شیرها که اتصال چند مسیر را در واحد فراهم می‌کنند، به کالیبراسیون و تعمیر بدون اختلال در عملکرد خط کمک می‌کنند. تیم فنی و مهندسی پارس‌جهد با بهره‌گیری از تجهیزات ماشین‌کاری پیشرفته و طراحی مهندسین مجرب توانسته این محصول را در کشور بومی‌سازی نماید و هم رده تولیدکنندگان مطرح جهان، به ارائه‌ی انواع منیفولد بپردازد.
پارس‌جهد با طراحی انواع شیرهای سوزنی، گیج و منیفولد محصولات متنوعی به بازار ارائه داده است. این شیرها دارای بدنه‌ی فلزی یک‌پارچه بوده و احتمال نشت روغن در آن‌ها کاهش می‌یابد. به دلیل کوتاه‌تر بودن مسیر سیال در این تجهیزات، اتلاف حرارتی و افت فشار در آن‌ها کمتر بوده و نصب آن‌ها راحت است.
منیفولد ترکیبی از شیرها در یک بدنه است. هر شیر دارای دهانه‌ها و کنترل‌های جداگانه خواهد بود. منیفولد شیر برای محافظت از ابزار در محدوده بالاتر با جداسازی دستگاه از فشار سیال برای کالیبراسیون و برای اهداف تعمیر و نگهداری استفاده می‌شود. شیرهای منیفولد پارس‌جهد برای اطمینان از مطابقت با آخرین استانداردهای بین‌المللی مهندسی و تولید می‌شوند.
بر اساس کاربرد، انواع مختلفی از منیفولدها برای برآورده‌کردن نیازهای فرآیند خاص و همچنین بهینه‌سازی درخواست مشتری در دسترس هستند.
این شیرها در کاربردهای دریچه‌های خاموش کننده، جبران‌کننده فشار، تصفیه و هواکش برای ابزار اندازه‌گیری فشار دیفرانسیل برای محیط‌های تهاجمی گازی و مایع که خیلی چسبناک یا متبلور نیستند، همچنین در محیط‌های تهاجمی صنایع فرآیندی نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع شیمیایی، تولید برق، آب و فاضلاب و… قابل استفاده است.

انواع شیرهای منیفولد تولیدشده توسط پارس‌جهد:

 • انواع شیرهای دو راهه
 • انواع شیرهای سه راهه
 • انواع شیرهای چهار راهه
 • انواع شیرهای پنج راهه
موارد استفاده شیرهای منیفولد:
 
 • واحدهای نفت و گاز
 • واحدهای شیمیایی و پتروشیمیایی
 • نیروگاه‌های برق
 • واحدهای تصفیه آب
 

طراحی و ساخت سیستم‌های پایش خوردگی

اندازه‌گیری خوردگی روش کمی است که با آن می‌توان اثربخشی تکنیک‌های کنترل و پیشگیری از خوردگی را ارزیابی کرد و بازخوردی را برای بهینه‌سازی روش‌های کنترل خوردگی و پیشگیری ارائه می‌دهد.
تکنیک کاهش وزن شناخته‌شده‌ترین و ساده‌ترین تکنیک پایش خوردگی است. این روش شامل قرار دادن یک نمونه از مواد (کوپن) در یک محیط فرآیند برای مدت زمان معین، سپس حذف نمونه برای تجزیه و تحلیل است. اندازه‌گیری اساسی که از کوپن‌های خوردگی تعیین می‌شود کاهش وزن است. کاهش وزن در طول دوره قرارگرفتن در معرض به عنوان نرخ خوردگی بیان می‌شود. سادگی اندازه‌گیری ارائه‌شده توسط کوپن خوردگی به گونه‌ای است که تکنیک کوپن روش پایه اندازه‌گیری را در بسیاری از برنامه‌های پایش خوردگی تشکیل می‌دهد. کوپن‌های خوردگی پارس‌جهد برای اطمینان از انطباق با آخرین استانداردهای بین‌المللی مهندسی‌شده و برای برآوردن نیازهای کاربردی خاص ساخته شده‌اند.
بر اساس ویژگی کارخانه، انواع کوپن‌های متنوعی برای بهبود دقت اندازه‌گیری و همچنین بهینه‌سازی درخواست مشتری موجود است.
کوپن‌های کاهش وزن متداول‌ترین روش مورد استفاده برای نظارت بر خوردگی و فرسایش داخلی هستند و از مواد مشابه یا مشابه لوله یا مخزن تحت نظارت ساخته می‌شوند. به این ترتیب، کاهش وزن کوپن‌ها می‌تواند نماینده کاهش وزن لوله یا مجرای عبور سیال باشد.
یک نمونه وزن‌شده (کوپن) از فلز یا آلیاژ مورد بررسی وارد فرآیند می‌شود و بعد از یک فاصله زمانی معقول حذف می‌شود. سپس کوپن از تمام محصولات خوردگی تمیز می‌شود و دوباره وزن می‌شود.
شرکت پارس‌جهد قادر است بر اساس نیاز مشتری در هر اندازه، شکل و متریالی کوپن بسازد. گزارش تست آسیاب و شناسایی ترکیبات عناصر مواد مورد استفاده، در تمامی سفارشات ارائه خواهد شد. کوپن‌های نواری با دو سوراخ ساخته شده‌اند تا از ثابت بودن موقعیت آن‌ها به هنگام نصب اطمینان حاصل شود. کوپن‌های نواری با عایق‌ها تحویل داده می‌شوند. نگهدارنده‌های کوپن دیسک و کوپن‌ها معمولاً برای نصب هموار، معمولاً در موقعیت ساعت ۶ لوله‌های افقی، جایی که احتمال وجود آب هست، استفاده می‌شود. کوپن همچنین ممکن است برای نصب میانی یا خطی یا بالای خط، یا حتی پایین خط از نقطه دسترسی بالای خط نصب شود.
برای نصب کوپن‌ها از نگهدارنده‌ها استفاده می‌شود. طراحی خاص نگهدارنده‌ها شامل دو عامل اساسی است:

 • تعداد، سبک، و پیکربندی کوپن
 • روش ورود به سیستم

با در نظر گرفتن پیکربندی کوپن، می‌توان به نگهدارنده نواری، نگهدارنده نردبانی، نگهدارنده‌های دیسکی و نگهدارنده مالتی‌دیسک اشاره کرد. با در نظر گرفتن روش ورود به سیستم، نگهدارندگان کوپن می‌توانند به‌صورت ثابت، قابل تنظیم، جمع‌شونده و قابل بازیابی باشند.

طراحی و ساخت سیستم‌های پایش سطح آب در بویلرهای با فشار و دمای بسیار بالا

ترانسمیترهای اندازه‌گیری سطح مایعات انواع مختلفی دارند که یکی از متداول‌ترین انواع آن‌ها Displacer Type Level Transmitterها هستند. این ترانسمیترها با اندازه‌گیری سطح مایعات بر اساس قانون شناوری ارشمیدس، سیگنال‌های مربوط را به یک سیستم کنترل در واحد می‌فرستند و قادر به اندازه‌گیری با دقت‌های بالا هستند. علاوه بر اندازه‌گیری ارتفاع مایعات تمیز، این تجهیزات عملکرد دقیقی را در سیالات خورنده، فشار و دمای بالا نشان داده‌اند. از این تجهیزات در صنایع گوناگونی نظیر نفت، گاز و پتروشیمی، برق و انرژی، غذایی، کاغذ و … استفاده می‌شود.

ویژگی‌ها و مزایای Displacer Type Level Transmitter:

 • قابلیت هم‌خوانی با پروتکل‌های متنوع نظیر HART، POFIEBUS و FOUNDATION Fieldbus.
 • نصب و تطابق آسان بدون نیاز به کالیبراسون ویژه در کارگاه.
 • اندازه‌گیری دقیق و پیوسته.
 • دارای گواهی‌های SIL.
 • شبیه‌سازی خروجی آنالوگ جهت لوپ چک.
 • نمایشگر محلی با درصد، میلی‌آمپر و واحدهای مربوطه فیزیکی.
 • دمای فرآیندی از ۱۹۶- تا ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد.
 • قابلیت ساخت با متریال مناسب محیط‌های Aggressive.

طراحی و ساخت خط تولید گیج‌های سنجش فشار

گروه پارس‌جهد یکی از معدود تولیدکنندگان فشارسنج‌های عقربه‌ای یا گیج‌های فشار در ایران است. مدل‌های تولیدشده در کارخانه‌ی پارس‌جهد، برای نمایش گستره‌ی وسیعی از فشارهای مثبت و خلا به کار گرفته می‌شوند و با نصب بر سر تجهیزات فرآیندی نظیر رآکتورها، بویلرها، مخازن نگهداری، سیلندرهای گاز و… فشار محفظه را نمایش می‌دهند. گیج‌های فشاری پارس‌جهد برای نصب در شرایط با فشار دینامیکی بالا و یا محیط‌های دارای لرزش با محفظه‌ی روغنی تولید می‌شوند. این محصولات در واحدهای نیروگاهی، معدنی، شیمیایی و پتروشیمیایی، نفت و گاز و … قابل نصب و استفاده هستند.

کاربردها

 • صنایع نفت و گاز
 • واحدهای شیمیایی و پتروشیمیایی
 • صنایع معدنی
 • صنایع دریایی و غیر دریایی
 • واحدهای محیط زیستی
 • ساخت و ساز واحدهای صنعتی و …

گیج‌های فشار شرکت پارس‌جهد جهت نمایش رنج فشاری از فشارهای خلا تا فشارهای بالا طراحی شده‌اند و دارای اتصالات گوناگونی جهت استفاده در سیستم‌ها و فرآیندهای مختلف هستند.

انواع گیج‌های فشار پارس‌جهد

 • PGT Series – Threaded Connection
 • PGF Series – Flanged Connection
 • PGCT Series – Threaded Connection with Chemical Seal
 • PGCF Series – Flanged Connection with Chemical Seal
 • PGRT Series – Remote Threaded Connection
 • PGRF Series – Remote Flanged Connection

گستره فشاری

 • فشار گیج تا ۱۶۰۰ بار
 • فشار وکیوم از منفی یک بار
 • فشارهای ترکیبی مثبت و منفی

قابلیت ارائه این گیج‌ها به صورت Liquid Filled Case و برای استفاده در سیستم‌هایی که دارای لرزش فراوان هستند یا تناوب فشار دینامیکی زیادی را متحمل می‌شوند وجود دارد. انواع مدل‌های مختلف این محصول در زیر اشاره شده است.

266HSH:

این مدل با بهره‌گیری از ریموت‌سیل قابلیت اندازه‌گیری فشار مایعات، گازها و بخار را تا فشار ۶۰.۰۰۰ کیلوپاسکال و با دقت ٪۰.۰۶± دارد. ریموت‌سیل این مدل تماماً تولید پارس‌جهد بوده و با دارا بودن فناوری تمام جوش، امکان نصب تجهیز را در شرایط فرآیندی دشوار فراهم می‌کند.

266PSH – In DP Style:

این ترانسمیترها برای اندازه‌گیری فشار گیج مایعات، گازها و بخار قابل استفاده هستند. دقت پایه‌ی این مدل ٪۰.۰۷۵± است و قابلیت اندازه‌گیری فشار تا ۱۶.۰۰۰‌ کیلو پاسکال را دارا می‌باشد.

266GRH – With Remote Seal:

مدل فوق با بهره‌گیری از ریموت‌سیل قابلیت اندازه‌گیری فشار مایعات، گازها و بخار را تا فشار ۶۰.۰۰۰ کیلوپاسکال و با دقت ٪۰.۰۶± دارد. ریموت‌سیل این مدل تماماً تولید پارس‌جهد بوده و به مصرف‌کننده امکان انتخاب جنس دیافراگم، سیال پرکننده، اتصالات و کپیلاری را می‌دهد.

266HRH – With Remote Seal:

این مدل با بهره‌گیری از ریموت‌سیل قابلیت اندازه‌گیری فشار مایعات، گازها و بخار را تا فشار ۶۰.۰۰۰ کیلوپاسکال و با دقت ٪۰.۰۶± دارد. ریموت‌سیل این مدل تماماً تولید پارس‌جهد بوده و به مصرف‌کننده امکان انتخاب جنس دیافراگم، سیال پرکننده، اتصالات و Capillary Connection را می‌دهد.

266GDH – With Direct Mount Seal:

این مدل با بهره‌گیری از سیل مستقیم یا Direct Mount Seal قابلیت اندازه‌گیری فشار را تا ۶۰.۰۰۰ کیلوپاسکال و با دقت ٪۰.۰۶± دارد. سیل این مدل تماماً تولید پارس‌جهد بوده و با دارا بودن فناوری تمام جوش، امکان نصب تجهیز را در شرایط فرآیندی دشوار فراهم می‌کند.

266HDH – With Remote Seal:

این مدل با بهره‌گیری از ریموت‌سیل قابلیت اندازه‌گیری فشار مایعات، گازها و بخار را تا فشار ۶۰.۰۰۰ کیلوپاسکال و با دقت ٪۰.۰۶± دارد. ریموت‌سیل این مدل تماماً تولید پارس‌جهد بوده و با دارا بودن فناوری تمام جوش، امکان نصب تجهیز را در شرایط فرآیندی دشوار فراهم می‌کند.

طراحی و ساخت خط تولید گیج‌های سنجش دما

دماسنج‌های عقربه‌ای یا گیج‌های دما برای اندازه‌گیری و نمایش دمای فرآیندی در واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تجهیزات با توجه به ساختار و اساس اندازه‌گیری به انواع مختلف از جمله بیمتال تشکیل می‌شوند. ترمومترهای بیمتال متشکل از دو فلز ناهم‌جنس هستند که در اثر حس کردن دما انحنا پیدا کرده و دما را روی صفحه‌ی نمایش نشان می‌دهند. نوع دیگری از این دماسنج‌ها، دماسنج‌های انبساط گاز/مایع می‌باشند که دارای محفظه‌ای هستند و در اثر وارد آمدن دما انبساط سیال در آن‌ها رخ می‌دهد. پارس‌جهد با دارا بودن طیف وسیعی از محصولات اندازه‌گیری دما شامل ترموول‌ها و سنسورهای دمایی، انواع دماسنج‌های عقربه‌ای را نیز متناسب با شرایط فرآیندی طراحی و تولید می‌کند. انواع دماسنج‌های عقربه‌ای پارس‌جهد هم اکنون در صدها واحد فرآیندی نصب هستند. این دماسنج‌ها که در محیط‌های گازی، مایع، خورنده و … قابلیت اندازه‌گیری دارند، در صنایع گوناگونی کاربرد دارند:

 

 • صنایع نفت و گاز
 • صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی
 • انرژی و واحدهای نیروگاهی
 • تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع ماشینی
 • صنایع غذایی

قابلیت ها و مزایا

 • دقت و ضریب اطمینان بالا
 • قابلیت ارائه با ترموول
 • قابلیت اندازه‌گیری بازه‌ی دمایی ۵۰- الی ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد
 • قابلیت نصب برای محیط‌های گازی، مایع و خورنده
 • قابلیت ساخت با متریال‌های مختلف
 • اندازه‌گیری سریع با ضریب اطمینان بالا

طراحی و ساخت پکیج کالیبراسیون ترانسمیتر و گیج‌های سطح

گروه صنعتی پارس‌­جهد با داشتن آزمایشگاه‌­های آکردیته مرجع برای دما، فشار، سطح، اوزان، آحاد و نیز تجهیزات کامل تست و تعمیر شیرهای کنترل، شیرآلات اطمینان، تجهیزات اندازه‌گیری دما و تجهیزات اندازه‌گیری فشار و نیز بهره‌­گیری از مهندسین و تکنسین‌­های توانمند و باتجربه خود،  قادر به ایجاد واحد خدمات مهندسی، تعمیرات و کالیبراسیون در محل سایت پروژه‌­ها می­‌باشد. بدیهی است که در زمان پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی اولیه واحدها، حضور تیم قدرتمندی با توانمندی­‌های فوق می‌­تواند بر سرعت اتمام و تکمیل راه‌­اندازی واحدها بیافزاید.

طراحی و ساخت پکیج کالیبراسیون ترانسمیترهای فشار و اختلاف فشار

با حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی و پس از مذاکرات فراوان در ایران و ایتالیا بالاخره قرارداد انتقال تکنولوژی تولید انواع ترانسمیترهای فشار و اختلاف فشار با شرکت ABB در سال ۱۳۸۲ منعقد گردید و عملیات اجرایی فاز اول آن بلافاصله آغاز گردید. به موجب این توافقنامه، پارس‌جهد طی سه مرحله به کل دانش فنی تولید این محصولات با جهت‌گیری فروش آن‌ها به ایران و کشورهای CIS دست می‌یافت.

شرکت پارس‌جهد با انعقاد قرارداد انتقال فناوری با شرکت ABB برای تولید ترانسمیترهای فشار و فشار دیفرانسیل (با پروتکل‌های HART و FIELDBUS) وارد عرصه تولید ابزار دقیق و تجهیزات الکترومکانیکی شد و از آن زمان تاکنون پیشرفت‌های گسترده‌ای در این زمینه داشته است.

گروه صنعتی پارس­‌جهد با داشتن آزمایشگاه­‌های آکردیته مرجع برای دما، فشار، سطح، اوزان، آحاد و نیز تجهیزات کامل تست و تعمیر شیرهای کنترل، شیرآلات اطمینان، تجهیزات اندازه‌گیری دما و تجهیزات اندازه‌گیری فشار و نیز  بهره‌گیری از مهندسین و تکنسین­‌های توانمند و باتجربه خود،  قادر به ایجاد واحد خدمات مهندسی، تعمیرات و کالیبراسیون در محل سایت پروژه­‌ها می‌­باشد. بدیهی است که در زمان پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی اولیه واحدها، حضور تیم قدرتمندی با توانمندی­‌های فوق می­‌تواند بر سرعت اتمام و تکمیل راه‌اندازی واحدها بیافزاید.

ترانسمیترهای فشار تجهیزاتی هستند که با حس‌کردن فشار در تجهیزات فرآیندی و تبدیل آن به سیگنال، قابلیت اندازه‌گیری و ارسال سیگنال فشار را فراهم می‌کنند. خروجی این تجهیزات به یک سیستم کنترلی جامع رفته و باعث کنترل فشار، جریان و سطح سیالات مختلف می‌شود. پارس‌جهد، تحت لیسانس شرکت ABB، قادر به تولید و تامین گستره‌ی متنوعی از راهکارهای اندازه‌گیری جریان و فشار مایعات و گازها و نیز راهکارهای اندازه‌گیری سطح مایعات می‌باشد. انواع ترانسمیترهای فشار و اختلاف فشار، ترانسمیترهای اندازه‌گیری سطح مایعات و ترانسمیترهای سنجش دانسیته قابل تولید/تامین توسط پارس‌جهد می‌باشند و با توجه به نیاز مصرف‌کنندگان قابلیت ارائه به صورت تنها و راهکارهای اندازه‌گیری دما، فشار، جریان و سطح سیالات را دارا می‌باشد. این ترانسمیترها که سازگار با پروتکل‌های بین‌المللی نظیر HART‌ هستند، با استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری اولیه اندازه‌گیری نظیر اریفیس، میترران، ریموت‌سیل و … به صورت راهکارهای پیوسته طراحی‌شده و قابل تولید می‌باشند.

مزیت‌ها و ویژگی‌های ترانسمیترهای فشار

 • دارای سه نوع ترانسمیترهای فشار گیج، فشار مطلق و اختلاف فشار.
 • دارای تجهیزات مکمل تولید شده در پارس‌جهد نظیر ریموت‌سیل‌ها.
 • سازگار با پروتکل‌های متنوع نظیر HART و PROFIBUS.
 • دارای دقت پایه‌ی بالا.
 • دارای خروجی ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر.
 • دارای استانداردهای ساخت و ایمنی بین‌المللی معتبر.

 

انواع مدل‌های مختلف ترانسمیترهای فشار اختلافی در زیر آورده شده است.

266DSH – With Direct Mount Seal:

این مدل با بهره‌گیری از سیل مستقیم یا Direct Mount Seal قابلیت اندازه‌گیری فشار را تا ۶۰.۰۰۰ کیلوپاسکال و با دقت ٪۰.۰۶± دارد. سیل این مدل تماماً تولید پارس‌جهد بوده و با دارا بودن فناوری تمام جوش، امکان نصب تجهیز را در شرایط فرآیندی دشوار فراهم می‌کند.

266DHH – With Direct Mount Seal:

این مدل با بهره‌گیری از سیل مستقیم یا Direct Mount Seal قابلیت اندازه‌گیری فشار را تا ۵ مگاپاسکال و با دقت ٪۰.۰۶± دارد ‌و برای اندازه‌گیری فشار سیالات تمیز (خصوصاً آب و روغن‌های تمیز) کاربرد وسیعی دارد. سیل این مدل تماماً تولید پارس‌جهد بوده و با دارا بودن فناوری تمام جوش، امکان نصب تجهیز را در شرایط فرآیندی دشوار فراهم می‌کند.

266DRH – With One Remote Seal:

این مدل با بهره‌گیری از ریموت‌سیل قابلیت اندازه‌گیری فشار مایعات، گازها و بخار را تا فشار  ۱۶.۰۰۰ کیلوپااسکال  و با دقت ٪۰.۰۶± دارد. ریموت‌سیل این مدل تماماً تولید پارس‌جهد بوده و با دارا بودن فناوری تمام جوش، امکان نصب تجهیز را در شرایط فرآیندی دشوار فراهم می‌کند.

266DLH – For Density & Interface:

این مدل دارای دو نوع سیل مختلف است، برای طرف پر فشار یک دیافراگم‌سیل Direct Mount و یک دیافراگم‌سیل Wafer یا فلنجی نصب می‌شود که هر دو دارای سایز و متریال یکسان هستند. مدل فوق قابلیت اندازه‌گیری فشار از ۰.۴ تا ۱۶ کیلو پاسکال را دارا بوده و دارای دقت اندازه‌گیری ٪۰.۰۱± است.

266MST – Multi Sensor:

حضور چند سنسور مختلف در این تجهیز باعث اندازه‌گیری هم زمان فشار گیج و فشار مطلق می‌شود. این مدل می‌تواند فشار تا ۱۰.۰۰۰ کیلوپاسکال را با دقت ٪۰.۰۴± اندازه‌گیری نماید.

همچنین، 266ASH Absolute Pressure، از انواع ترانسمیترهای فشار مطلق است که می‌تواند فشار مایعات، گاز و بخار را تا فشار ۱۰.۰۰۰ کیلوپاسکال با دقت ٪۰.۰۴± اندازه‌گیری کند و برای نصب در محیط‌های سخت با سیالات خورنده مناسب است. با دارا بودن ویژگی Auto-Configuration، این مدل مدت از دسترس خارج‌شدن واحد را کاهش می‌دهد.

طراحی و ساخت روبوت جوش میکرو پلاسما

پلاسما گازی است که تا دمای بسیار بالا یونیزه می‌شود تا رسانای الکتریکی شود. مشابه GTAW(Tig)، فرآیند جوشکاری قوس پلاسما از این پلاسما برای انتقال قوس الکتریکی به قطعه کار استفاده می‌کند. فلزی که قرار است جوش داده شود توسط گرمای شدید قوس ذوب می‌شود و به هم ذوب می‌شود. در مشعل جوشکاری پلاسما یک الکترود تنگستن در داخل نازل مسی قرار دارد که یک دهانه کوچک در نوک آن دارد. یک قوس پیلوت بین شمع الکترود و نوک نازل ایجاد می‌شود. این قوس سپس به فلزی که قرار است جوش داده شود منتقل می‌شود. مشعل با فشار دادن گاز پلاسما و قوس از طریق یک روزنه منقبض، غلظت بالایی از گرما را به یک منطقه کوچک منتقل می‌کند. با تجهیزات جوشکاری با کارایی بالا، فرآیند پلاسما جوش‌هایی با کیفیت فوق‌العاده بالا تولید می‌کند. گازهای پلاسما معمولاً آرگون هستند. مشعل همچنین از گاز ثانویه، آرگون، آرگون/هیدروژن یا هلیوم استفاده می‌کند که به محافظت از حوضچه جوش مذاب کمک می‌کند و در نتیجه اکسیداسیون جوش را به حداقل می‌رساند.

فرآیند جوشکاری پلاسما به عنوان روشی برای کنترل بهتر فرآیند جوشکاری قوس الکتریکی در محدوده جریان کمتر به صنعت جوش معرفی شد.

امروزه پلاسما با ارائه سطح پیشرفته‌ای از کنترل و دقت برای تولید جوش با کیفیت بالا در کاربردهای مینیاتوری یا دقیق و ارائه عمر طولانی الکترود برای نیازهای تولید بالا، مزایای اولیه خود را برای صنعت حفظ کرده است. فرآیند پلاسما به همان اندازه برای کاربردهای دستی و اتوماتیک مناسب است. این نوع جوشکاری در انواع عملیات اعم از جوشکاری نوارهای فلزی با حجم بالا، جوشکاری دقیق ابزارهای جراحی، تعمیر اتوماتیک تیغه‌های موتور جت، و … کاربرد دارد.

جوشکاری میکرو پلاسما که برای جوشکاری دقیق قطعات کوچک استفاده می‌شود، یک فرآیند جوشکاری پیشرفته است که می‌تواند قوس الکتریکی را در جریانی تا ۰.۱ آمپر حفظ کند و ورق‌هایی تا ۱۰۰ میکرون را جوش دهد.

طراحی و ساخت ماشین‌آلات و سیستم‌های پانچ و چاپ کاغذهای رکوردر

شرکت پارس‌جهد در سال ۱۳۷۴ با هدف تولید کاغذ ثبت و جوهر صنعتی تاسیس شد. این شرکت با تولید طیف گسترده‌ای از تجهیزات و لوازم ثبت شامل بیش از ۴۰۰۰ نوع کاغذ، خودکار و مرکب برای ثبت اطلاعات صنعتی، موفق شد خود را به عنوان منبع و تولیدکننده بی رقیب تجهیزات ثبت در کل خاورمیانه ثابت کند.

با تلاش‌های مستمر مهندسین پارس‌جهد، کشور به واردات ملزومات ثبت اطلاعات فرآیندی بی نیاز گردیده و بیش از ۹۵٪ بازار مصرفی کشور در اختیار پارس‌جهد قرار گرفت و هم‌زمان صادرات این محصولات به کشورهای حاشیه خلیج فارس آغاز گردید.

نمودارهای ثبت کاغذ و مواد مصرفی شامل نمودارهای دایره‌ای، نمودارهای نواری، نشانگرها، فن‌فولد‌ها، ورق‌ها، قلم‌ها و بازوهای قلم مورد استفاده در ابزارهای ثبت نمودار و نوار است. ثبت‌کننده نمودار ابزاری است که برای ثبت سیگنال های مختلف فرآیندی و الکتریکی استفاده می‌شود. کاغذ از زیر خودکار رد می‌شود و خودکار متناسب با سیگنال منحرف می‌شود. نتیجه یک نمودار یا نمودار از داده‌ها است. انواع مختلفی از نمودارهای ثبت کاغذ وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان به نمودارهای دایره‌ای و نمودارهای نواری اشاره کرد. نمودارهای دایره‌ای در ثبت‌کننده‌های نمودار دایره‌ای استفاده می‌شود که داده‌ها را به صورت دایره‌ای ثبت می‌کنند. کاغذ زیر یک یا چند قلم چرخانده می‌شود. قلم‌ها به نسبت سیگنال متغیر منحرف می‌شوند که در نتیجه نمودار دایره‌ای شکل می‌گیرد. نمودارهای نواری در ثبت‌کننده‌های نمودار نواری استفاده می‌شود که شامل یک رول یا نوار کاغذ است که به صورت خطی از زیر یک یا چند قلم عبور می‌کند. همانطور که سیگنال تغییر می‌کند، قلم‌ها منحرف می‌شوند و نمودار حاصل را تولید می‌کنند. مواد مصرفی ثبت کاغذ به ابزار و مواد مختلف دیگری مانند ورق، کاغذ و قلم اطلاق می‌شود که در ثبت نمودار استفاده می‌شود. سایر نمودارها و مواد مصرفی ثبت کاغذ معمولاً در دسترس هستند.

نمودارهای ثبت کاغذ و مواد مصرفی در اندازه‌های مختلف با توجه به مشخصات مورد نیاز موجود می‌باشد. کاغذ ثبت نمودار با شماره قطعه آن تعریف می‌شود که اندازه آن را تعیین می‌کند. برای ساختن نوع خاصی از نمودار از ورق‌های مختلف کاغذ استفاده می‌شود. برای ساختن نمودارهای نواری از کاغذ مخصوصی به نام کاغذ چارت نواری استفاده می‌شود که با ثبت کننده‌های نواری استفاده می‌شود. نمودار ثبت صنعتی با ثبت صنعتی استفاده می‌شود. به طور کلی، ثبت‌های صنعتی دارای عرض ثبت ۱۰۰ میلی‌متر و ۱۸۰ میلی‌متر هستند. خودکارهای ثبت یکی از مواد مصرفی مهم کاغذی هستند که در ثبت‌کننده‌های نمودار استفاده می‌شود. از قلم‌های ثبت برای نوشتن به سبک و ثبت داده‌ها استفاده می‌شود. قلم‌های ثبت ممکن است دارای نوک فیبر یا نوک میکرو باشند. نمودارهای ثبت کاغذ و مواد مصرفی برای برآورده‌کردن بیشتر مشخصات صنعتی تولید می‌شوند.

نمودارهای ثبت کاغذ و مواد مصرفی در بسیاری از برنامه‌ها استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به استفاده از آن در ثبت داده‌های یک محیط خاص، مانند تبرید، تهویه مطبوع، ذخیره‌سازی، حمل و نقل و نظارت بر محل کار یا خانه اشاره کرد. نمودارها و مواد مصرفی ثبت کاغذ باید استانداردهای مختلفی را که توسط مؤسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) و استانداردهای سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) مشخص شده است، رعایت کنند.

شرکت پارس‌جهد در حال تولید انواع و طیف وسیعی از کاغذهای ثبت، جوهر، خودکار، مکانیزم‌های خودکار و سایر لوازم مورد نیاز است که متناسب با اکثر دستگاه‌های ثبت نمودار کاغذی آنالوگ و دیجیتال مورد استفاده در تمامی بخش‌های صنعتی می‌باشد.

مشخصات استاندارد

 • بیش از ۳۰۰۰ مدل کاغذ مختلف، سازگار با تجهیزات متداول
 • دارای کاغذهای حساس به دما و حرارتی
 • دارای وضوح بالای پرینت
 • دقت بالای شبکه‌های پرینت‌شده
 • نصب آسان بدون نیاز به فرآیندهای خاص نگهداری
 • دارای ماندگاری بالای اطلاعات ثبت‌شده
 • بدون محدودیت طول، عرض و پانچ
 • بدون محدودیت طول پرفراژ

سایر محصولات در گروه ملزومات ابزار دقیق که منحصراً توسط پارس‌جهد تولید می‌شوند:

 • انواع قلم‌ها و بازوهای نگهدارنده
 • انواع جوهرهای رکوردر و کارتریج جوهر
 • انواع مکانیزم‌های ثبت چند رنگ (Print Head)
 • قطعات متفرقه

طراحی و ساخت خط تولید چارت آمرادا

چارت آمرادا به صورت ورق‌های فلزی با ضخامت کم با پوشش مخصوص می‌باشد که برای ثبت پارامترها در چاه‌های عمیق نفت و گاز استفاده می‌شود.