درباره

درباره ما

به پارس‌جهد خوش آمدید. گروه صنعتی پارس‌جهد یکی از تولیدکنندگان برتر ملی در زمینه تجهیزات ابزاردقیق است که با تولید بیش از ۶ گروه محصول در زمینه ابزاردقیق و ارائه‌ی خدمات گوناگون فنی و مهندسی در زمینه‌های اتوماسیون، برق و درایو، در زمره شرکت‌های پیشرو کشور قرار دارد. شرکت پارس‌جهد فعالیت خود را در سال ۱۳۷۴ شروع کرد، هنگامی که واحد کوچکی در شهرک صنعتی اراک بود و به تولید کاغذ و قلم ریکوردر می‌پرداخت. از تحقیق بر روی کاغذهای چارت رکوردر به تولید با ظرفیت بالای این کاغذها رسید و به زودی تبدیل به تولیدکننده انحصاری محصولات ثبات در کشور و منطقه تبدیل گشت. 

چند سال بعد، این شرکت با اضافه کردن بخش ابزاردقیق، به گسترش محصولات خود پرداخت و در آستانه تبدیل شدن به یکی از تولیدکنندگان انحصاری ابزاردقیق قرار گرفت.

همکاری با ABB

شرکت پارس‌جهد با همکاری با شرکت ABB و امضای توافق‌نامه انتقال تکنولوژی، اولین لاین تولید ترانسمیتر فشار و اختلاف فشار خود را تحت لیسانس شرکت ABB در ایران تاسیس نمود و بدین وسیله پارس‌جهد اولین و تنها تولیدکننده ترانسمیترهای فشار و اختلاف فشار در کشور شناخته شد. با تاسیس واحد تحقیق و توسعه مختص ابزاردقیق، گروهی از مهندسان ایرانی در پارس‌جهد به تحقیق و توسعه محصول در زمینه ابزاردقیق پرداختند و از این طریق به مرور زمان، سبد کالای پارس‌جهد با اتکا به دانش ملی، فربه‌تر شد.

تولید محصولات پارس‌جهد

در طول زمان و با کوشش، تحقیق و توسعه، گروه پارس‌جهد محصولات متنوعی را به مجموعه محصولات خود افزوده است. پس از تولید ترانسمیترهای فشار، پارس‌جهد بر آن شد تا ترانسمیترهای دما را هم بومی کند. با بومی‌سازی ترانسمیترهای دما، گروه محصولات دما شامل ترموول‌ها، سنسورهای دما، سنسورهای دمای چند نقطه‌ای و گیج‌های دما نیز به لاین ترانسمیتر اضافه شده و محدوده‌ی تولید خانواده‌ی دما در پارس‌جهد تکمیل شد. هم اکنون پارس‌جهد قادر است راهکارهای پیچیده متشکل از سنسورهای گوناگون و ترانسمیتر مناسب برای شرایط فرآیندی مختلف ارائه دهد. 

خانواده فلو، با تولید اوریفیس‌ها در پارس‌جهد شروع شد و رفته رفته لاین تولید فلوالمنت‌ها با افزودن فلونازل، وج‌میتر، پیتوت‌تیوب و ونچوری تکمیل گردید. مهندسین پارس‌جهد با تلفیق انواع مختلف فلوالمنت و ترانسمیترهای فشار و اختلاف فشار، راهکارها و محصولات متناسب با شرایط فرآیندی گوناگون را ارائه کرده‌اند، به طوری که برای انواع سیالات، در شرایط مختلف در صنایع گوناگون قابل طراحی و تولید هستند. خانواده جریان پارس‌جهد اکنون شامل انواع فلومترهای اختلاف فشار، فلومترهای چند مرحله‌ای، میترران‌ها، وج‌میترها و… هستند. 

خانواده فشار در پارس‌جهد، با افزودن گیج‌های فشار به ترانسمیترها کامل شد. گیج‌های فشار در انواع مختلف هلیکال و بوردن‌تیوب تولید شده و به صنایع مختلف از جمله نفت و گاز عرضه شده‌اند. به علاوه، پارس‌جهد با کمک توان فنی مهندسی خود، قادر به تولید ریموت‌سیل در انواع مختلف گشت. ریموت‌سیل به عنوان تجهیزی حیاتی برای صنایع گوناگون که سیال خورنده در آن‌ها وجود دارد، دارای ظرافت بسیاری می‌باشد و از تکنولوژی هایتکی جهت تولید برخوردار است. این تجهیز در انواع سایز و مدل در پارس‌جهد تولید شده و پارس‌جهد افتخار تولید انحصاری آن و عرضه آن در پروژه‌های ملی بسیاری را داشته است. 

خانواده سطح با طراحی و ساخت لول‌گیج‌ها در پارس‌جهد اضافه شد. لول‌گیج‌های سایت‌گلس و مغناطیسی که با تلفیق با ترانسمیترهای اختلاف فشار، امکان اندازه‌گیری سطح انواع سیالات را فراهم می‌آورند، در کنار لول‌گیج‌های هایدرا استپ عرضه شدند. این تجهیزات نیز با پیچیدگی طراحی و ساخت بالا، جزو تجهیزات بومی شده توسط پارس‌جهد هستند، و پارس‌جهد در زمره معدود تولیدکنندگان آن‌ها در کلاس جهانی قرار گرفته است. 

با مطالعه بر روی کوپن‌های خوردگی، گروه پارس‌جهد خانواده محصولات پایش خوردگی را به سایر محصولات افزود. تولید ابزار جایگذاری یا Retriever Tool به همراه شیر دسترسی و هولدر، در کنار هم، سخت‌افزار مورد نیاز برای سنجش خوردگی را تامین می‌کنند. این تجهیزات که با مطالعه متالوژیک بر روی شرایط مختلف سیال‌های خورنده طراحی و ساخته شدند، نیز از جمله تجهیزات مورد استفاده در صنایع گوناگون هستنند که دانش تولید آن‌ها توسط پارس‌جهد بومی‌سازی شد. 

شیرهای منیفولد لاین دیگری از محصولات پارس‌جهد بود که طراحی و افزوده گردید. پارس‌جهد با توان تولید انواع منیفولدهای استیل ضد زنگ با شیرهای تک راه، سه راه، پنج راه و شیرهای Bleed and Block رنج کاملی از محصولات مورد نیاز در بخش ابزاردقیق را به مشتریان عرضه کرد.

تحقیق‌وتوسعه در پارس‌جهد

در پارس‌جهد، ما همواره به تحقیق و توسعه باور داشته‌ایم. مطالعه و تحقیق روی صنایع و فناوری‌های جدید و به روزرسانی محصولات و راهکارها، از جمله اولویت‌های حیاتی ما در پارس‌جهد است. سابقه‌ی طولانی مدت تحقیق و توسعه در پارس‌جهد خود گواه این مدعاست که توسعه محصول و دانش چقدر در فرهنگ شرکت پارس‌جهد ضروری ست. واحد تحقیق و توسعه پارس‌جهد متشکل از بخش‌های ابزاردقیق و اتوماسیون بر روی پروژه‌ها و راهکارهای گوناگونی مطالعه کرده و به معرفی محصولات جدید فراوانی منجر شده است. این واحد که از مهندسین الکترونیک، مکانیک، Embedded System و نرم‌افزار و متالورژی متشکل است، به ساخت و ارائه راهکارهای نوآورانه در زمینه‌های اتوماسیون و ابزاردقیق می‌پردازد.

واحد اتوماسیون پارس‌جهد

واحد اتوماسیون پارس‌جهد، در جهت پاسخ‌گویی به نیاز مشتریان در صنایع مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، معدن و برق ایجاد شد. این واحد که بیش از ۱۲ سال سابقه‌ی فعالیت فنی و مهندسی در صنعت کشور را داراست، با انجام پروژه‌های اتوماسیون یکی از ارکان اساسی و شناخته شده پارس‌جهد می‌باشد. 

خدمات گوناگونی در این واحد به مشتریان عرضه می‌شوند، از آن جمله می‌توان به تجمیع، طراحی و مهندسی سیستم‌های ESD/DCS و F&G واحدهای گوناگون اشاره کرد.
به علاوه، نوسازی و بهینه‌سازی سیستم کنترل، ابزاردقیق، پکیج سوخت، سیستم پایش لرزش و حفاظت سرعت توربین‌های گازی و سیستم‌های آنتی سرج کمپرسورها، سیستم تحریک ژنراتور از دیگر خدمات پارس‌جهد در این واحد است. تجمیع و طراحی سیستم‌های FCS/ESD واحدهای نفت و پتروشیمی بر اساس پروتکل Foundation Fieldbus، مهندسی، طراحی، خرید، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های کنترل واحدهای مختلف صنعتی از جمله ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و خدمات مهندسی و تولید مدارک مهندسی بخش کنترل (مانند Logic Diagram و…) از جمله خدمات پارس‌جهد در این واحد هستند. با داشتن تجربه در تجمیع و نصب سیستم‌های کنترل، پروژه‌های بسیاری توسط مهندسین پارس‌جهد در این واحد اجرا شده‌اند.

واحد برق و درایو پارس‌جهد

علاوه بر تخصص پارس‌جهد در زمینه ابزاردقیق و اتوماسیون، این شرکت حضور پررنگی در زمینه‌ی برق و درایو از خود نشان داده است. واحد برق و درایو پارس‌جهد که در سال ۱۳۹۵ تاسیس گردید، به دنبال ارائه‌ی راهکار و خدمات مهندسی به مشتریان در زمینه‌ی برق و درایو بوده است. 

این واحد از ابتدا با طیفی گسترده از خدمات مهندسی و تجمیع و نصب، سال‌ها در زمینه مهندسی سیستم‌های یک پارچه کنترل و قدرت، راهکارهای فنی ارائه داده است و قادر به طراحی و اجرای سیستم‌های ولتاژ پایین و متوسط موتور و درایو برای عملکردهای گوناگون می‌باشد. به علاوه، این واحد قادر به انجام طراحی و اجرای سیستم‌های جبران‌ساز توان راکتیو STATCOM، طراحی و اجرای سیستم‌های ولتاژ پایین و ولتاژ متوسط موتور و درایو، طراحی، مهندسی، تامین و اجرای کلیدهای پست، رله و حفاظت و VFD-Transformer با رعایت ملاحظات هارمونیکی، طراحی، مهندسی، تامین و اجرای مبدل‌های قدرت و اینورترها، سایزینگ، خرید و اجرای موتور، ژنراتور، گیربکس و کوپلینگ‌ها از برندهای معتبر نظیر زیمنس و فلندر و بازسازی و نوسازی سیستم‌های قدیمی درایوهای الکتریکی و مکانیکی و تعمیرات بروزرسانی درایوهای سنگین می‌باشد. گروه پارس‌جهد دارای رفرنس لیست بلند بالا از صنایع گوناگون نفت و گاز، برق، فولاد و معدن در همه‌ی خدمات ذکر شده می‌باشد.

واحد مهندسی فرآیند

این واحد در پارس‌جهد با تمرکز بر ارائه‌ی راهکارهای فرآیندی که نیازمند تخصص فرآیندی و مهندسین مجرب است ایجاد شده است. این واحد با داشتن تیم فنی و سال‌ها تجربه در صنعت نفت و گاز، قادر به ارائه‌ی راهکارهای مختلف نظیر اندازه‌گیری همزمان و چند نقطه‌ای دما در ظروف خاص و پیچیده، سیستم‌های نمونه‌گیری، سیستم‌های پایش سطح سیالات در مخازن Tank Gauging Systems و واحدهای جداسازی هوا یا ASU می‌باشد. 

به علاوه، پارس‌جهد توسط این واحد راهکارهای کنترل آلاینده‌های هوا و انتشار گازهای آلاینده در فرآیندهای گوناگونی ارائه می‌کند. تیم پارس‌جهد با سال‌ها تخصص در زمینه‌ی آنالایزرها و سیستم‌های پایش گاز دودکش یا FGMS توانایی مهندسی و راه‌اندازی این سیستم‌ها را در واحدهای مختلف داراست. سیستم‌های FGMS و CEMS و آنالیز گازهای خروجی از کوره‌ها یا محفظه‌های احتراق، به بهبود کیفیت عملکرد واحد و نیز کنترل گازهای خروجی کمک شایانی می‌کنند و باعث سازگاری واحد با محیط زیست می‌شوند.

تامین و تدارکات پروژه‌ها در پارس‌جهد

با داشتن سال‌ها تجربه در همکاری با شرکت‌های بین‌المللی، و با اتکا به شرکت‌های اقماری خود در آسیا و اروپا، پارس‌جهد قادر است تجهیزات و پکیج‌های مختلف را از تامین‌کنندگان برتر تامین نماید. تامین کالاهای پیچیده و مختلف در زمینه‌های مورد نیاز صنایع، و مواردی نظیر تامین پکیج‌های فرآیندی، تجهیزات و ماشین آلات دوار، تجهیزات سرچاهی، ابزاردقیق و F&G، قطعات یدکی و مصرفی ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی، سیستم‌های کنترل و PLC از دیگر حیطه‌های فعالیت گروه صنعتی پارس‌جهد می باشد.

پارس‌جهد و ارائه پکیج‌های میترینگ

در سال ۱۴۰۱ و با عقد قرارداد همکاری بین پارس‌جهد و شرکت ایتالیایی CO.MO.SUD، شرکت پارس‌جهد به لیست تامین‌کنندگان راهکارهای میترینگ مورد تایید وزارت نفت افزوده شد. با همکاری شرکت ایتالیایی و بهره‌گیری از تجربه و دانش مهندسین داخلی، پارس‌جهد قادر است انواع سیستم‌های کنترل و میترینگ بر مبنای فلومترهای توربینی، اولتراسونیک، فلومترهای اوریفیس، فلومترهای کوریولیس و PD برای سیالات مایع و گاز ارائه نماید.

گروه صنعتی پارس‌جهد، با داشتن چندین گروه محصول دانش‌بنیان، و برخورداری از پرسنل تحصیل کرده و تکنسین‌های فنی و مجرب، همواره در حال ایجاد ارزش‌افزوده و بومی‌سازی دانش و تکنولوژی در کشور عزیزمان بوده است. امروزه خانواده پارس‌جهد به بیش از ۲۵۰ نفر رسیده است و این مجموعه در نقاط مختلف صنعت کشور، و در پروژه‌های ملی به نقش‌آفرینی مشغول بوده است. تمام محصولات پارس‌جهد در وندورلیست‌های وزارت نفت ثبت شده‌اند و رفرنس لیست تمام محصولات و پروژه‌های انجام شده توسط پارس‌جهد، خود به تنهایی گویای توان و تجربه‌ی تیم این شرکت است. با وجود سال‌ها تحریم ظالمانه‌ی کشورمان، پارس‌جهد همواره سعی کرده که شعله‌ی تلاش و پشتکار ایرانی را روشن نگاه دارد و لحظه‌ای از تحقیق، توسعه و تولید باز نایستد.