سیمان

سیمان

صنایع سیمان از بازیگران اساسی در صنعت ساختمان و زیرساخت هستند. این صنعت که در آن مواد اولیه از جمله سنگ آهک و خاک رس به وسیله‌ی فرآیندهای پیچیده تبدیل به سیمان می‌شوند، به دلیل مصرف بالای انرژی و آب، از لحاظ محیط زیستی با چالش‌های زیادی رو بروست.

یکی از چالش‌های مهم در صنعت سیمان، مصرف بالای انرژی است که تاثیر مستقیمی بر میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد. به منظور کاهش این تاثیر، نیاز به فناوری‌های پیشرفته و بهینه‌سازی فرآیندها در تولید سیمان است. استفاده بهینه از انرژی و بهره‌وری بالا و استفاده از فناوری‌های جدید در فرآیندهای تولید، از راهکارهایی است که در جهت کاهش اثرات منفی محیط زیستی این صنعت بکار می‌روند.
علاوه بر مسائل انرژی، مسائل مرتبط با مدیریت پسماند و آب نیز در صنعت سیمان حائز اهمیت است. صنعت سیمان باعث تولید ضایعات زیادی می‌شود که به منظور مدیریت بهتر این ضایعات، رویکردهای سیرکولار اقتصادی و استفاده مجدد از ضایعات باید مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، استفاده بهینه از منابع آب و تصفیه پساب‌های تولیدی جهت حفظ منابع آبی و حفاظت از محیط زیست ضروری است.
در پارس‌جهد، به دلیل تمرکز بر اندازه‌گیری و اتوماسیون و راهکارهای محیط زیستی، قادر به ارائه خدمات و محصولات متناسب با صنعت سیمان هستیم. از این جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:‌

تجهیزات اندازه‌گیری و ابزار دقیق:

محصولات تولیدشده در پارس‌جهد جهت اندازه‌گیری دما، فشار، سطح، جریان و خوردگی سیالات امکان اندازه‌گیری شرایط فرآیندی را به فرآیندهای مختلف واحدهای سیمان می‌دهد. از جمله مهم‌ترین تجهیزات ابزاردقیق تولیدشده در پارس‌جهد برای صنعت سیمان، تجهیزات اندازه‌گیری ارتفاع سیالات است که با دقت بالا، امکان اندازه‌گیری سطح سیال در دماهای مختلف را فراهم می‌کند. به علاوه سایر تجهیزات اندازه‌گیری جریان پارس‌جهد مانند انواع فلومترها و فلوالمنت‌ها که امکان اندازه‌گیری جریان ورودی و خروجی از کوره‌ها را فراهم می‌آورند. دماسنج‌ها، انواع سنسورهای دما و ترموول‌ها برای شرایط دما بالا، انواع سنسورهای چند نقطه‌ای نیز از قبیل تجهیزاتی هستند که به اندازه‌گیری پارامترهای سیال در بخش‌هایی مانند کوره‌های چرخشی، پیش‌گرمکن‌ها، رسوب‌دهنده‌های الکترواستاتیک و آسیاب‌ها کمک می‌کنند. پارس‌جهد قادر است تجهیزات اندازه‌گیری را مطابق با موارد خاص استفاده مطابق با فرآیند نهایی طراحی و تولید کند.

بهینه‌سازی فرآیندها:

ارائه راهکارهای اتوماسیون جهت بهبود بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی در فرآیندهای تولید سیمان، از جمله بهینه‌سازی سیستم‌های حرارتی و سیستم‌های انتقال مواد از دیگر عرصه‌های خدمات پارس‌جهد در این صنعت است.
توانمندی پارس‌جهد در بخش برق و درایو این شرکت با اتکا به متخصصان توانمند خود محقق می‌شود. تیم پارس‌جهد قادر به مهندسی و طراحی سیستم تهیه تجهیزات، نصب و راه‌اندازی سیستم‌ها و اجرای پروژه‌های نوسازی و بهینه‌سازی در واحدهای گوناگون سیمان می‌باشد. برخی از فعالیت‌های قابل ارائه به شرح زیر می‌باشد:‌

 • طراحی و مهندسی سیستم‌های یکپارچه کنترل و قدرت
 • طراحی و اجرای سیستم‌های جبران‌ساز توان راکتیو STATCOM
 • طراحی و اجرای سیستم‌های ولتاژ پایین و ولتاژ متوسط موتور و درایو
 • طراحی، مهندسی، تامین و اجرای کلیدهای پست، رله و حفاظت و VFD-transformer با رعایت ملاحظات هارمونیکی
 • طراحی، مهندسی، تامین و اجرای مبدل‌های قدرت و اینورترها
 • سایزینگ، خرید و اجرای موتور، ژنراتور، گیربکس و کوپلینگ‌ها از برندهای ABB، زیمنس و فلندر
 • بازسازی و نوسازی سیستم‌های قدیمی درایوهای الکتریکی و مکانیکی و تعمیرات به‌روز رسانی درایوهای سنگین
 • اولویت‌دادن به بهینه‌سازی مصرف انرژی در طراحی‌های محوله.
 • نوسازی و بهینه‌سازی سیستم کنترل، ابزاردقیق، پکیج سوخت، سیستم پایش لرزش و حفاظت سرعت توربین‌های گازی و سیستم‌های آنتی سرج کمپرسورها، سیستم تحریک ژنراتور.
 • سیستم‌های کنترل وBMS بویلرهای نیروگاهی و تولید بخار فرآیند بر اساس استاندارد NFPA85
 • مهندسی، خرید، اجرا، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های DCS نیروگاه‌های آبی و PMS /PDCS نیروگاه‌ها
 • عیب‌یابی سیستم‌های کنترل در حال کار
 • خدمات مهندسی و تولید مدارک مهندسی بخش کنترل و ابزار، Logic Diagram و …

بهبود کیفیت هوا:

ارائه راهکارهای کنترل آلاینده‌های هوا و انتشار گازهای آلاینده در فرآیندهای تولید سیمان اهمیت به‌سزایی دارد. گروه پارس‌جهد با سال‌ها تخصص در زمینه‌ی آنالایزرها و سیستم‌های پایش‌گاز دودکش یا FGMS توانایی مهندسی و راه‌اندازی این سیستم‌ها را در کارخانجات سیمان داراست. سیستم‌های FGMS یا CEMS با آنالیز گازهای خروجی از کوره‌ها یا محفظه‌های احتراق، به بهبود کیفیت عملکرد کوره و نیز کنترل گازهای خروجی کمک شایانی می‌کنند و باعث سازگاری واحد سیمانی با محیط زیست می‌شوند.

مدیریت آب:

طراحی و اجرای سیستم‌های تصفیه پساب و مدیریت بهینه منابع آب در صنعت سیمان نقشی حیاتی دارد. پارس‌جهد با تامین تجهیزات و قطعات از تولیدکنندگان مطرح بین‌المللی، می‌تواند پاسخگوی نیاز واحدهای سیمان در این بخش باشد.

تامین و تدارکات پروژه‌ها:

گروه پارس‌جهد به دلیل سال‌ها تجربه در همکاری با شرکت‌های برتر بین‌المللی، قابلیت ارائه تجهیزات و تامین آنها را از تولیدکنندگان خارجی دارا می‌باشد. این شرکت با داشتن مجموعه شرکت‌های اقماری خود در نقاط مختلف جهان، قادر به تامین کالاهای پیچیده و مختلف در زمینه‌های مورد نیاز صنعت سیمان می‌باشد.

مشاوره فنی و مهندسی:

ارائه مشاوره فنی و مهندسی جهت بهبود عملکرد و کارایی سیستم‌های تولید سیمان پیشتر بارها توسط تیم فنی شرکت پارس‌جهد صورت گرفته است. مشاوره فنی برای بهبود بخش‌های مختلف می‌تواند به واحدهای سیمان در بهینه‌سازی تولید و مصرف انرژی کمک کند.

هیچ پروژه‌ای یافت نشد.
هیچ شرکت مرتبطی یافت نشد.
هیچ محصول مرتبطی یافت نشد.
هیچ راهکار مرتبطی یافت نشد.
هیچ سرویس مرتبطی یافت نشد.