• 00روز
  • 00ساعت
  • 00دقیقه
  • 00ثانیه

نسخه ۴.۰ سایت پارس جهد به زودی افتتاح خواهد شد

با ما همراه باشید!

  • نوشته‌ها
  • مصاحبه تلفنی شبکه ایران کالا با آقای مقدسی درباره با اهمیت و چالش های صنعت ابزار دقیق

مصاحبه تلفنی شبکه ایران کالا با آقای مقدسی درباره با اهمیت و چالش های صنعت ابزار دقیق

مهمانان قسمت ۵۰۱ برنامه بارکد شبکه ایران کالا، آقایان سید تقی کبیری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، محمدحسن موحدی دبیر انجمن مهندسان کنترل و ابزار دقیق ایران و آقای حسین مقدسی مدیر عامل شرکت پارس جهد (بصورت تلفنی) بودند که، حول اهمیت تجهیزات ابزار دقیق در صنایع و مشکلات صنعت به بحث و گفتگو پرداختند.

آقای مقدسی در رابطه با چالش‌های بخش تولید و عواملی که به تولید ابزار آلات دقیق در کشور کمک می‌کند، گفت:

مابرای همه صنایع هایتک در کشور، چالش تولید داریم و دلیل اصلی آن ناتوانی در تولید و تحقیق و توسعه نیست بلکه کم بودن بازار در داخل است. بازار داخلی برای بخشی از ابزار دقیق که مصرف عمومی دارد، کفاف یک یا دو کارخانه را می‌دهد. اما در مورد ابزار دقیق هایتک مراحل و پروسه‌هایی مثل گواهی گرفتن‌ها، به انتها رساندن تحقیقات وبه قدری هزینه بر است که می‌توان گفت بازاری به حجم بازار ایران، برای این صنعت  کافی نیست و اگر بازار منطقه یا بازار جهانی به روی این محصولات باز شود، پتانسیل تولید و تحقیقات ما شرکت‌های تولیدکننده ابزار دقیق، آن قدر بالاست که می‌توانیم وارد حوزه‌های بسیار هایتک کنترل و ابزار دقیق شویم.

مهم ترین کار برای حل کردن این مشکل، ساده سازی ورود به بازار جهانی است. شرکت‌های ایرانی می‌توانند با ساده تر شدن الگوریتم‌های صنعت داخلی، گمرک، بحث‌های بانکی وورود به بازار جهانی را تمرین کنند.

در حال حاضر معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برنامه های کلان تدارک دیده اند و روی کمک ما (پارس جهد) نیز حساب کرده اند.

خوشبختانه در کشور نیروی جوان و ظرفیت حقیقاتی داریم. چیزی که لازم است، برنامه ریزی های کلان دولتی است تا ابزار‌هایی که در کنترل شرکت‌ها نیست، در اختیارشان گذاشته شود تا بتوانند پیشرفت کنند و صنعت کشور را نیز یک مرحله جلوتر ببرند.

آخرین خبر‌ها